ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

20171110_105051Dnia 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Uroczystość miała podniosły charakter. Na początku wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn szkoły. Potem głos zabrała pani dyrektor szkoły Małgorzata Szeligiewicz, która przedstawiła uczniom krótką historię święta i znaczenie patriotyzmu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się część artystyczna. Program akademii miał charakter muzyczno-poetycki prowadziły go: Jagoda Błotko oraz Weronika Tabuła. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Wprowadziła ona zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918.W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Na początku piosenkę zaśpiewały przedszkolaki „Kto ty jesteś Polak mały”. Uczniowie klasy VI a i VII a oraz VII c  recytowali wiersze a chór śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Na koniec pan dyrektor podziękował artystom za ich ciężką pracę, a także przypomniał zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Scenariusz akademii przygotowały Katarzyna Kałka Ewa Kosteczko. Piosenki chóru przygotował Michał Brożek.

Dekoracje przygotowała Beata Pyras. Osoby pomagające w przygotowaniu akademii Magda Januszewska- Meissner oraz Joanna Onikś

20171110_105747 20171110_111143 20171110_114220