PAMIĘĆ TO NASZ OBOWIĄZEK

20170302_0955081 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dzień pierwszego marca został przez Sejm ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 3 wyjątkowo uroczyście uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie przygotowali gazetkę okolicznościową z okazji święta. Uczennice klasy VI w dniu 1 marca miały na sobie koszulki z wizerunkiem bohaterów niezłomnych. Następnie odbył się apel dla klas IV – VI  przygotowany przez p. Ewę Kosteczko oraz Katarzynę Kałka. Podczas apelu uczniowie klasy VI a i V b zaprezentowali kolegom ogólną historię Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. Historię żołnierzy wyklętych zakończyło odczytanie nazwisk przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zabitych strzałem w tył głowy. Uczniowie recytowali wiersze upamiętniające los niezłomnych. Mogli  również usłyszeć piosenki  „Żołnierze wyklęci”, „ Inka”. Na koniec odbył się happening, uczniowie utworzyli napis „Chwała bohaterom”. Te działania wpisują się w program patriotyczny naszej szkoły. Młodzi widzowie w trakcie przedstawienia zachowali ciszę i skupienie, rozumiejąc, iż stykają się z wciąż żywą i bolesną historią Polski. U dorosłych przedstawienie wywołało wzruszenie. Wpłynęły na to utwory muzyczne, oraz recytacja wierszy.

DSCN5603 WP_20170301_10_46_02_Pro