Wyjazd klas ósmych do Panewnik

IMG_2310 Uczniowie klas ósmych mają za sobą nietypową wycieczkę. Nietypową z tego względu, że noszącą znamiona pielgrzymki. Wszystko dzięki inicjatywie księdza Grzegorza Kwietnia, który zorganizował ciekawy wyjazd do Panewnik.

Już w autokarze uczniowie mogli zapoznać się z tradycją budowania stajenek, których oglądanie było celem wyjazdu.  Ksiądz w trakcie podróży opowiadał uczniom o życiu św. Franciszka i jego przedsięwzięciu, które związane było ze zbudowaniem pierwszej na świecie szopki.

W Panewnikach uczniowie mogli zobaczyć kilka szopek stworzonych przez franciszkańskich zakonników: szopkę ruchomą, żywą IMG_2313oraz tę największą znajdującą się w prezbiterium bazyliki. Podziwianiu stajenek towarzyszyło wspólne kolędowanie, a także utrwalanie wiadomości o postaciach znajdujących się przy żłobku, zarówno tych znanych z religii, jak i z historii.

Oprócz podziwiania szopek uczniowie odwiedzili zakon Sióstr Służebniczek, które poczęstowały wszystkich ciepłą herbatą. Jedna z sióstr – siostra Kordiana oprowadziła młodzież po klasztornych kaplicach, a następnie przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą zgromadzenia  i odpowiedziała na pytania uczniów.

Wyjazd do Panewnik był dla wszystkich ciekawym przeżyciem, czasem integracji przy kolędowaniu i okazją do tego, by poznać w swoim regionie ważne pod względem sakralnym miejsca i związanych z nimi ludzi.

Top
Wielkość czcionki
Kontrast