NOC W BIBLIOTECE

Noc w bibliotece

20170609_153155    W piątek 9 czerwca br. grupa naszych uczniów wzięła udział w imprezie „Noc w bibliotece”. Hasłem przewodnim były „Chiny- znane i nieznane”. Nauczyciele z pomocą uczniów udekorowali bibliotekę lampionami, flagami oraz wspaniałym smokiem (dzieło Ali  Ścierskiej i Julki Oszek)- symbolem dalekiego kraju, jaki mieliśmy przybliżyć. Zorganizowano także wystawki prezentujące Chiny dawne i współczesne.20170609_153207

Impreza rozpoczęła się o godzinie 17.00  i od razu rozpoczęto grę „Escape room” czyli zatrzaśnięci w pokoju. Podzielono się na dwie drużyny i pierwsza z nich zniknęła w bibliotece, Tam, odgadując zagadki i łamiąc sobie głowy nad kolejnymi zdaniami, próbowano odnaleźć klucz, który otwarłby drzwi do zamkniętego pomieszczenia. W tym czasie grupa druga grała w chińczyka i malowała pędzelkami  litery chińskie. Potem nastąpiła zamiana i następni znaleźli się w zamkniętej bibliotece. Obu grupom udało się odnaleźć klucz i wyjść z zamkniętego pomieszczenia.

20170609_191738Po wielu chwilach emocjonującej zabawy oczekiwano na gościa, którym okazała się…..pani dyrektor M. Szeligiewicz.W pięknym kimonie i kapeluszu opowiedziała ona o swojej podróży do Chin. Opowieść ubarwiona była pięknymi fotografiami i slajdami oraz pokazem przywiezionych pamiątek. Uczniowie byli zafascynowani opowiadaniem i zdawali pani dyrektor dużo pytań. Nasz gość zachęcał uczniów do poznawania nowych krajów i dalekich kultur.

20170609_193709Kolejną niespodzianką była nauka jedzenia ryżu pałeczkami oraz smakowanie chińskiej herbaty. Śmiechu i radości było przy tym co niemiara, ale wszystkim udało się zjeść swoje porcje.  A po chwili zaproszono uczniów do kolejnej zabawy z Kodem QR (z ang. Quick Response). Jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego,  jednak ma od niego zdecydowanie więcej zastosowań. Używany jest głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych, wizytówek itp. Można też w nim zapisać dowolny tekst i to właśnie w takiej formie można zastosować kod do realizacji zajęć z dziećmi. Uczniowie znowu podzielili się na grupy i za pomocą odpowiednich aplikacji w telefonie odpowiadali na pytania dotyczące Chin. Wszyscy wykazali się przy tym pomysłowością i wiedzą, dlatego wszyscy zostali zwycięzcami.

W końcu uczniom należał się odpoczynek, podczas którego obejrzeli zwariowaną komedię i zjedli kolację. O 22.00 żadne z dzieci nie chciało iść do domu, do ostatniej chwili kolorowali chińskie smoki, rozmawiali, bawili się.20170609_192135

Impreza zorganizowana przez nauczycieli: E. Kosteczko, B. Garbiec, A. Kruszyńską, A. Mickiewicz i K. Kałkę przy współudziale i pomocy pani dyrektor M. Szeligiewicz i Rady Rodziców należała do niezwykle udanych. Uczniowie poznali historię i kulturę dalekich Chin, pisali i malowali, grali, uczyli się współpracy i twórczego rozwiązywania problemów. Oczywiście świetnie się też przy tym bawili. Miejmy więc nadzieję, że kolejna „Noc w bibliotece” odbędzie się już w następnym roku szkolnym.