Akcja społeczno- edukacyjna ŻONKILE

20160419_10391019 kwietnia  w 74 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim  przy współpracy z Muzeum  Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie  uczniowie  naszej szkoły  Podstawowej nr 3 w Lędzinach po raz czwarty uczestniczyli w akcji społeczno – edukacyjnej  „Żonkile 2017”. Dla uczniów klas IV – VI zaplanowano szereg działań mających przybliżyć im tematykę holokaustu i wydarzeń związanych z wybuchem powstania w Getcie Warszawskim. W ramach akcji podjęto następujące działania:

1.Odbywały się lekcje według materiałów edukacyjnych dla klas V- VI udostępnionych przez muzeum.

1. Pokaz filmu dla uczniów pt. „Nie był żadnej nadziei”
  2. Przygotowanie gazetki tematycznej
  3. Umieszczenie informacji o akcji w internecie.
  4. Działania artystyczne- wykonanie żonkili przez uczniów
  5. Rozdawanie papierowych żonkili na ulicach miasta

Na lekcjach informatyki uczniowie  klas IV – VI wyszukiwali informacji na temat wydarzeń w getcie warszawskim. Na lekcjach historii uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie przygotowali referaty na temat pomocy udzielanej przez Polaków  ludności żydowskiej. Na I piętrze uczniowie przygotowali gazetkę informacyjną na temat powstania oraz akcji. W dniu akcji uczniowie mieli przypięte żonkile, które wykonali na lekcjach plastyki. Uczennice z klasy VI c  rozdawały papierowe żonkile dyrekcji szkoły, rodzicom, uczniom  oraz pracownikom szkoły .  W tym roku szkolnym uczniowie rozdawali symboliczne papierowe żonkile mieszkańcom miasta informując ich o wydarzeniu . Uczniowie klas V i VI oglądali film pt. „ Nie było nadziei”. Po filmie uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia ostatnich dni pokazują jak ważne jest przekazywanie rzetelnych informacji o historycznej prawdzie. W akcję włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie klas IV – VI. Koordynatorami akcji były nauczycielki : Katarzyna Kałka, Ewa Kosteczko, Barbara Garbiec ,Regina Karwicka- Szkoda.

20170222_190102 20170419_131204 IMG_20170419_125014