Tydzień Kultury Antycznej-„Mitologiczny- Starożytny Krąg”

DSCN5633 Od 3 do 10 kwietnia w szkole realizowany był projektTydzień Kultury Antycznej- „Mitoligiczny- Starożytny Krąg”, w ramach którego: odbyły konkursy- Szkolny konkurs historyczny dla klas V- ‘ Tajemnice starożytności’,  konkurs wiedzy mitologicznej, konkurs plastyczny- „ Budowle starożytnych Greków i Rzymian”, „ Postacie mitologiczne; wystawa kultury antycznej w bibliotece szkolnej, Dionizja – dzień, w którym uczniowie przebierali się za bogów i boginie greckie, lekcje biblioteczne dla klas IV-VI „ Czytamy mity greckie”, Przeprowadzenie cyklu lekcji dotyczących mitologii greckiej , prezentacja multimedialna dla klas V- Osiągnięcia starożytnych Greków i Rzymian.

Cele projektu

• utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej,
  • budzenie wrażliwości na piękno kultury antycznej,
  • budzenie postaw kreatywnych,
  • doskonalenie umiejętności pracy w zespole.

Konkurs Mitologiczny

Cele konkursu:

1. Utrwalenie wiadomości z mitologii w klasach piątych;
  2. Kształcenie umiejętności autoprezentacji;
  3. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
  4. Rozwijanie zainteresowań starożytnością.

20170406_1021556 kwietnia  2017r.  w szkole odbył się konkurs mitologiczny  dla  klas piątych. Zmagania uczestników były oceniany przez szacowne jury w składzie: polonista- Ewa Kosteczko,  historyk- Katarzyna Kałka. Swoją obecnością zechciał nas zaszczycić sam Zeus, bóg bogów, pan Olimpu. Nad przebiegiem konkursu czuwały Nimfy- Milena Beyger oraz Oliwia Szkarłat. Uczestnicy konkursu w czteroosobowych składach mieli do wykonania sześć zadań: rozwiązać krzyżówkę, połączyć w pary bogów z ich zajmowanymi miejscami, wykonywanymi zadaniami, odgadnąć postaci mitologiczne na podstawie krótkich wypowiedzi bohaterów, odpowiedzieć na dwa zestawy pytań o różnym stopniu trudności, wytłumaczyć powiedzenia pochodzące z mitologii, które na dobre zadomowiły się w naszej kulturze. W międzyczasie uczniowie poszczególnych klas piątych zaprezentowali wylosowane przez siebie scenki mitologiczne, w których wspaniale wcielili się w odgrywane role. W czasie, gdy  szlachetni członkowie komisji jury  przystąpiło do podsumowania  zmagań reprezentantów klas, chętni uczniowie klas piątych wzięli udział w pokazie mody greckiej. I miejsce zajęła klasa Va, II miejsce Vb, III miejsce Vd, IV miejsce Vc. Rywalizacja była zacięta, a różnice w osiągniętych punktach były minimalne. Na koniec wspaniała publiczność  została zaproszona do tradycyjnego  tańca greckiego- zorby.

DSCN5632 DSCN5631 DSCN5626 DSCN5619 DSCN5624