SPRZĄTANIE ŚWIATA

Coroczna akcja „Sprzątania świata” w naszej szkole ma na celu budzenie  i wzmacnianie wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności  za środowisko naturalne.

20171011_140008W tym roku działania prowadziliśmy w ostatnim tygodniu września.

Wprowadzeniem do zagadnień związanych z problemami środowiskowymi najbliższej okolicy były lekcje tematyczne z zakresu edukacji ekologicznej w klasach młodszych, pogadanki na lekcjach wychowawczych i lekcjach przyrody w klasach IV-VII oraz zajęcia świetlicowe. W tym roku do projektu dołączyły także grupy przedszkolaków z naszej szkoły.

Zajęcia z młodszymi dziećmi zostały urozmaicone zabawami edukacyjnymi oraz pracami plastycznymi, które nawiązywały do naruszania przez człowieka równowagi w przyrodzie.

Pamiętając, iż nasze codzienne zachowania konsumenckie mają ogromny wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy, uczniowie klas V prowadzili obserwacje zakupów w swoim domu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z wykorzystanymi opakowaniami. Podsumowaniem badań było wspólne opracowanie zasad świadomego i odpowiedzialnego sposobu robienia zakupów. Wiele emocji wzbudził wśród uczniów szybki kurs składania torebek foliowych, dzięki któremu uczestnicy dowiedzieli się jak maksymalnie ograniczyć powierzchnię, jaką zajmują podczas przechowywania.

Na zajęciach plastycznych, uczniowie klas VI oraz VII sprawdzali swoje umiejętności w rysowaniu pamięciowych portretów roślinnych, po uprzedniej obserwacji roślin zielnych w ich naturalnym siedlisku.

Podsumowaniem akcji był konkurs „Zabawkowy odpad”, w którym uczniowie zaprojektowali i wykonali zabawki z materiałów recyklingowych. Prace uczniów zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej, gdzie można było zobaczyć wystawę pod hasłem „Zagrożona Planeta”.

Nasze działania systematycznie zwiększają zaangażowania dzieci i młodzieży w ochronę środowiska oraz kształtują pozytywny stosunek do problemu ochrony najbliższego otoczenia  i całego środowiska.

20170927_084548 20171004_134724 20171004_134746 20171011_135108  20171011_140032