NOC W SZKOLE

DSC_1764„Idzie niebo ciemną nocą” w Szkole Podstawowej nr 3 w Lędzinach

19 maja 2017 roku została zorganizowana druga edycja ,,Nocy w szkole” w której udział brały klasy  III, IV,V,VI.  O godz. 19:30 rozpoczęła świetna impreza pod hasłem ,,Idzie niebo ciemną nocą”. Na tegoroczne spotkanie zaproszenie przyjęło Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne z Niepołomic. O godzinie 18:30 przed szkołą został ustawiony teleskop, więc dzieci przychodzące na zbiórkę mogły obserwować słońce, a pracownik planetarium odpowiadał na pytania.   O godzinie 19:30 każdy uczestnik otrzymał pieczątkę motylka jako przepustkę na wejście. Dzieci zostały podzielone na  6 grup i wzięły udział w następujących zajęciach:  ,,Grach matematycznych na wesoło i z pomysłem”, ,,Robótkach ręcznych z włóczki”, ,,Izbie śląskiej”, w której uczniowie „szkubali pierze i kulali kluski”. ,,W muzycznym kręgu”, gdzie przy ognisku „na niby” uczyli się śpiewu harcerskich piosenek. Na zajęciach plastyczno-technicznych wykonywali ,,Serduszko dla mamy”. W jednej z sal dzieci uczestniczyły w prelekcji prowadzonej przez astronoma p. Janusza Nicewicza. Korzystając z rzutnika i tablicy multimedialnej dzieci mogły zgłębić tajemnice nieba. W sali gimnastycznej był prowadzony  aerobik przez profesjonalnego trenera – p. Olę Morkisz. Po godzinie 22:00 dzieci przez lunetę obserwowały niebo, gwiazdy i planetę Jowisz wraz z otaczającymi go księżycami. Astronom, używając lasera, pokazywał dzieciom gwiazdy i podawał ich nazwy. Kolacja z ciepłą herbatą przygotowana przez mamy, które zgodziły się pomóc, wszystkim bardzo smakowała. Przygotowano kanapki z 200 bułek i 5 bochenków chleba, które zniknęły ze stołów w zastraszającym tempie! Uczniowie również uczestniczyli w pokazach strażackich z Zastępem Straży Pożarnej z Tychów. Imprezę zakończyła dyskoteka, na której wszystkie dzieci świetnie się bawiły.

Przygotowaniem programu zajęć dydaktycznych na ten wieczór zajęły się  panie: Sylwia Bhira, Beata Lubowiecka, Danuta Komandera, Ewa Jelonek, Małgorzata Pierończyk, Jolanta Woszczek, Bogumiła Piekorz, Zuzanna Siemieniuch.

Pomysł związany z obserwacją nieba możliwy do zrealizowania był dzięki Przewodniczącej Rady Rodziców p. Patrycji Palka a cała impreza została zainicjowana przez Radę Rodziców naszej szkoły, więc i nad bezpieczeństwem oczywiście czuwali rodzice naszych uczniów. Wszyscy uczestnicy zabawy zgodnie twierdzą, że noc w szkole to udana impreza!  Czekamy na III edycję nocy w szkole!!!

Koordynatorzy: Sylwia Bhira

Danuta Komandera