Z dalekiej Indonezji

Dnia 24.10.2016 r. w tygodniu misyjnym odbyło się spotkanie społeczności szkolnej, z misjonarzem z Indonezji ojcem Franciszkiem Laką. Po wizycie w gabinecie Pani Dyrektor, serdecznym powitaniu i krótkiej rozmowie, ojciec pojawił się na sali gimnastycznej. Najpierw spotkał się z uczniami klas starszych, a później klas młodszych. Celem przybycia było poznanie pracy misjonarza, życia dzieci i dorosłych w krajach misyjnych i warunków tam panujących. Nie bez znaczenia, było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka, kształtowanie właściwych postaw oraz uczenie tolerancyjności i otwartości na inne rasy i kultury. Atmosferę spotkania dopełniała stosowana dekoracja oraz muzyka związana z misjami. Ciekawa prezentacja multimedialna, przeplatana słowem misjonarza poruszyła serca wszystkich, zarówno nauczycieli, jak i dzieci. Dzięki wydarzeniom i historiom opowiadanym w sposób jasny, prosty, radosny i humorystyczny, uczniowie lepiej zrozumieli przesłanie, z którym przybył misjonarz. Było to tym łatwiejsze, że ojciec Franciszek dzięki 17-letniemu pobytowi w naszym kraju biegle włada językiem polskim. Trudniej było, kiedy zaczął uczyć piosenek w swoim ojczystym języku. Dzieci jednak w mig załapały melodię i powtarzały tekst za prowadzącym. Pod koniec spotkania ze swoim tanecznym programem zaprezentowały się uczennice klas młodszych. Spotkanie z ojcem Franciszkiem, nie tylko przybliżyło uczniom warunki życia ich rówieśników na Filipinach, problemy i potrzeby, ale także pobudziło do refleksji. Odbyło się w radosnej, przyjaznej i bardzo ciepłej atmosferze. Uczniowie na zakończenie podziękowali gromkimi brawami i zgodnie stwierdzili, że było za krótkie. Świadczy to o tym, że wszystkim bardzo się podobało i spełniło swoją rolę. Wychodząc, każdy z uczniów naszej szkoły otrzymał od ojca pamiątkowy obrazek z modlitwą za misjonarzy.

20161027_095814